Tournament Results

     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
     ---
 
 
 
Printer Friendly Results

02-41-615  Eldora Sun April 10, 2016


Class A    Sunday, Apr 10 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Glenn Warden               63.69    0  240022   IA   5    1     209   145   0    3.28-   240  60.42
 2. Joe Smith                      57.34    0  240103   IA   5    1     191   142   0    1.82    240  59.17
 3. LeRoy J. Law                43.46    0  240043   IA   2    4     151   107   0    1.12    240  44.58
 4. Deb Davis                     39.82    0  240127   IA   0    6      78      84   0    4.82-   240  35.00

Class B    Sunday, Apr 10 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Russ Martin                  29.42    0  240054   IA   4    0     154    57   0    0.92-   200  28.50
 2. Bob Waldo                   29.00    0  240168   IA   3    1     153    49   0    4.50-   200  24.50
 3. Steve Hatch                 26.73    0  240029   IA   2    2     129    47   0    3.23-   200  23.50
 4. Sheryl Mason               28.80    0  240216   IA   1    3     109    48   0    4.80-   200  24.00
 5. Alan Kuntz                   17.83    0  240151   IA   0    4        76    26   0    4.83-   200  13.00

Class C    Sunday, Apr 10 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Marv Dirks                   14.33    0  240189   IA   3    1     107    18   0    3.08-   160  11.25
 2. Ralph Davis                 14.46    0  240318   IA   3    1       81    15   0    5.09-   160   9.38
 3. Russell Wiese              11.71    0  240368   IA   2    2      74     15   0    2.34-   160   9.38
 4. Cameron Smith              9.59    0  240328   IA   1    3      50       9   0    3.97-   160   5.63
 5. Tom Smith                     3.83    0  240009   IA   1    3       33       4   0    1.33-   160   2.50

 

02-41-614  Eldora Sat April 9, 2016


Class A    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Malcolm Clark                 62.70    0  240291   IA   4    1     142   116   1    4.70-   200  58.00
 2. Glenn Warden                 63.69    0  240022   IA   4    1     189   116   0    5.69-   200  58.00
 3. Joe Smith                        57.34    0  240103   IA   4    1     134   111   0    1.84-   200  55.50
 4. Marvin Engstler               61.89    0  240061   IA   1    4     106   101   0   11.39-   200  50.50
 5. Ron Stanerson                59.25    0  240196   IA   1    4      99      91   0   13.75-   200  45.50
 6. Pat Simon, Sr.                56.22    0  240163   IA   1    4     105      86   0   13.22-   200  43.00

Class B    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Jason Clark                  47.61    0  240171   IA   4    1     148    95   0    0.11-   200  47.50
 2. Larry Bolt                      51.01    0  240080   IA   3    2     154    97   0    2.51-   200  48.50
 3. Gary Hanchett              51.75    0  240487   IA   3    2     139    94   0    4.75-   200  47.00
 4. Vern Kollasch               55.00    0  240096   IA   3    2     131    91   0    9.50-   200  45.50
 5. LeRoy J. Law               43.46    0  240043   IA   1    4       98    79   0    3.96-   200  39.50
 6. Dave Mittlestadt           44.59    0  240235   IA   1    4       76    72   0    8.59-   200  36.00

Class C    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Gary Hinrichs                42.05    0  240159   IA   5    0     187    84   0    0.05-   200  42.00
 2. Harold Boden                41.51    0  240199   IA   4    1     195    76   0    3.51-   200  38.00
 3. Doug Anderson             43.33    0  240095   IA   3    2     163    74   0    6.33-   200  37.00
 4. Henry Trumpold            32.50    0  240376   IA   2    3      97    45   0   10.00-   200  22.50
 5. Leo Lamparek               36.83    0  240229   IA   1    4      85    49   0   12.33-   200  24.50
 6. Ronnie Burgess            36.75    0  240116   IA   0    5      85    30   0   21.75-   200  15.00

Class D    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Russ Martin                 29.42    0  240054   IA   5    0      158    63   0    1.46    204  30.88
 2. Tim Pew                      31.78    0  240250   IA   4    1      136    54   0    4.78-   200  27.00
 3. Sheryl Mason              28.80    0  240216   IA   3    2      140    63   0    2.08    204  30.88
 4. Bob Waldo                  29.00    0  240168   IA   2    3      127    38   0   10.00-   200  19.00
 5. Marty Sprague            28.39    0  240212   IA   1    4        93    51   0     2.89-   200  25.50
 6. John Brunsman           27.62    0  240404   IA   0    5       99    40   0      7.62-   200  20.00

Class E    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Chris Jordan                 24.47    0  240372   IA   5    0     138    51   0    1.03    200  25.50
 2. Ron McBride                 25.93    0  240187   IA   4    1     147    53   0    0.57    200  26.50
 3. Kenny Wiese                 27.14    0  240053   IA   3    2     159    59   0    2.36    200  29.50
 4. Roger Roberts              25.96    0  240037   IA   2    3       94    25   0   13.46-   200  12.50
 5. Steve Hatch                  26.73    0  240029   IA   1    4        98    39   0    7.23-   200  19.50
 6. Carl Kaiser                   25.16    0  240179   IA   0    5        87    29   0   10.66-   200  14.50

Class F    Saturday, Apr 9 2016  8:00 AM    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Marv Dirks                   14.33    0  240189   IA   5    0     144    32   0    1.67    200  16.00
 2. Stanley Hanson           19.80    0  240072   IA   4    1     140    30   0    4.80-   200  15.00
 3. Russell Wiese              11.71    0  240368   IA   3    2     104    29   0    2.79    200  14.50
 4. Alan Kuntz                   17.83    0  240151   IA   2    3       90    26   0    4.83-   200  13.00
 5. Bob Wiese                     6.25    0  240240   IA   1    4        51     7   0    2.75-   200   3.50
 6. Ralph Davis                  14.46    0  240318   IA   0    5      49       9  0    9.96-   200   4.50

 

 

Tourn Name:__Eldora #_13 Sanc #_24-16_13
City/Town___Eldora____Date___4/3/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Sheryl Mason       3     1      29.38   
  2. Russ Martin          3     1      24.38  
  3. Deb Davis            2     2      31.88
  4. Glenn Warden     1     3      60.00  
  5. Marv Dirks           1     3      11.88
   
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Ralph Davis             3     1       8.75
  2. Russ Wiese             3     1       6.25
  3. Al Kuntz                   2     2      12.50
  4. Mason Chambers    1     3       5.63
  5. Daren Chambers     1     3       5.63
 

Tourn Name:__Eldora #_12 Sanc #_24-16_012
City/Town___Eldora____Date___4/2/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Ron Stanerson         4     1      55.00 
  2. Marv Engstler           4     1      54.50  
  3. Glenn Warden          3     2      54.00
  4. Joe Smith                 2     3      54.00  
  5. Larry Bolt                  2     3      46.50
  6. Gary Hanchett          0     5      47.00
  
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. LeRoy Law               4     1      34.50
  2. Harold Boden           3     2      36.27
  3. Doug Anderson       3     2      30.00
  4. Wally Runia             3     2      25.00
  5. John Peterson         2     3      30.00
  6. Ronnie Burgess      0     5      23.00

Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Henry Trumpold        5     0      34.50
  2. Kelly Turbett             4     1      30.00  
  3. Harley Krukow          3     2      18.50    
  4. John Ridgely             2     3      31.00
  5. Russ Martin              1     4      21.00
  6. Marty Sprague          0     5      17.50
 
Class D
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Sheryl Mason       4     1      29.50
  2. Bob Waldo           4     1      21.00
  3. Carl kaiser           4     1      21.00
  4. Stan Hansen       2     3      17.00
  5. Carl Krukow        1     4      15.50
  6. Steve Hatch        0     5      19.00

Class E
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Jack Navin          5     0      21.00
  2. Chris Jordan       4     1      21.00
  3. Deb Wiese          3     2      20.00
  4. Marv Dirks          2     3      10.00
  5. Kevin Turbett      1     4      12.00
  6. Russ Wiese         0     5       8.50

Class F
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Keith Boden            5     0      20.00
  2. Al Kuntz                  4     1      16.50
  3. Ralph Davis            3     2      14.50
  4. Daren Chambers    2     3       7.00
  5. Cameron Smith      1     4       8.50
  6. Mason Chambers   0     5       7.00

Tourn Name:__Eldora #11_Sanc #_24-16_011
City/Town___Eldora____Date 3/13/2016___

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Sheryl Mason       5      1      27.87  
  2. Deb Davis          4      2      32.38
  3. Marty Sprague      3      3      29.17
  4. Steve Hatch        0      6      15.83  
   
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Marv Dirks         6      0      14.17
  2. Alan Kuntz         4      2      10.00
  3. Russ Wiese         2      4       9.17
  4. Daren Chambers     0      6       4.58
 

Tourn Name:__Eldora # 10_Sanc #_24-16_010
City/Town___Eldora____Date___3/12/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Malcom Clark       4     1     57.50   
  2. Gary Hanchett      4     1     57.00  
  3. Marv Engstler      3     2     54.50
  4. Jason Clark        3     2     49.00  
  5. LeRoy Law          1     4     39.00
  6. Deb Davis          0     5     37.00
  
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Tim Pew            4     1     30.50
  2. Bob Waldo          3     2     28.00
  3. Henry Trumpold     3     2     19.00
  4. Marty Sprague      2     3     22.00
  5. Steve Hatch        2     3     15.00
  6. John Ridgely       1     4     26.00

Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Sheryl Mason       4     1     27.00
  2. Carl Kaiser        3     2     23.50  
  3. Stan Hanson        3     2     14.00   
  4. Ricky Ellisworth   2     3     25.50
  5. Roger Roberts      2     3     17.00
  6. Kenny Wiese        1     4     25.50
 
Class D
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Marv Dirks         4     1     14.00
  2. Russ Wiese         3     2     11.00
  3. Leaann Strain      3     2      7.00
  4. Alan Kuntz         2     3     16.50
  5. Ralph Davis        2     3     13.50
  6. Daren Chambers     1     4      8.00

 


Tourn Name:__Eldora #_9 Sanc #_24-16_009
City/Town___Eldora____Date___3/6/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Joe Smith                 4     0     48.75
  2. Marv Engstler           2     2     40.63  
  3. Deb Davis                 2     2     36.25
  4. LaVerne Schroeder  1     3     38.75  
  5. Dave Mittlestadt        1     3     35.00
 
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Sheryl Mason       4     1     20.00
  2. Carl Kaiser           4     1     19.50
  3. Deb Wiese           3     2     21.50
  4. Alan Kuntz           2     3     13.50
  5. Marv Dirks           2     3      8.00
  6. Ralph Davis         0     5      8.00

Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Pam Slippy           5     1     11.67
  2. Russ Wiese          4     2     10.63  
  3. Cameron Smith     2     4      8.75    
  4. Bob Wiese            1     5      7.50
 

Tourn Name:__Eldora #_8 Sanc #_24-16_ oo8
City/Town___Eldora____Date___3/5/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Ron Stanerson      4     1    54.50
  2. Gary Hanchett      4     1    51.00
  3. LeRoy Law          3     2    42.00
  4. LaVerne Schroeder  3     2    34.00 
  5. Deb Davis          1     4    33.50
  6. Pacer              0     5 
     
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. John Peterson      4     1    33.00
  2. Leo Lamparek       3     2    29.00
  3. Russ Martin        3     2    23.50
  4. Roger Roberts      2     3    20.00
  5. Henry Trumpold     2     3    18,50
  6. Bob Waldo          1     4    17.50

Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Kenny Wiese        3     1    19.38
  2. Carl Kaiser        3     1    16.25  
  3. Sheryl Mason       2     2    22.50    
  4. Maurice Hartz      2     2    16.88
  5. Steve Hatch        0     4    11.88
 
Class D
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Marv Dirks         4     0    15.00
  2. Stan Hanson        3     1    16.88
  3. Alan Kuntz         2     2    13.75
  4. Ralph Davis        1     3     6.88
  5. Deb Wiese          0     4     8.75

Class E
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Mark Hoover        4     0    12.50
  2. Crystal Wiese      1     3    11.25
  3. Russ Wiese         1     3     3.13
 

Tourn Name:Leap Year Extra (Eld#16) #_Sanc #_24-16_016
City/Town___Eldora____Date__2/20/2016_

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Ron Stanerson      5     0     58.50  
  2. Joe Smith          3     2     57.50  
  3. LeRoy Law          3     2     40.50
  4. Gary Hanchett      2     3     46.50
  5. Ron Rowley         2     3     41.00   
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Deb Davis          4     0     40.00
  2. Carl Kaiser        2     2     25.00
  3. Bob Waldo          2     2     24.38
  4. Henry Trumpold     2     2     21.88
  5. Steve Hatch        0     4     16.25
Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Kenny Wiese        4     0     27.50
  2. Chris Jordan       3     1     20.00  
  3. Sheryl Mason       2     2     20.63    
  4. Jack Navin         1     3     13.75
  5. Marv Dirks         0     4      8.13  
Class D
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Stan Hanson        4     0     22.50
  2. Deb Wiese          3     1     18.75
  3. Randy Clark        2     2     15.63
  4. Pam Slippy         1     3      6.25
  5. Ralph Davis        0     4      6.25
Class E
Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1. Mark Hoover        5     1     11.67
  2. Crystal Wiese      4     2      8.33
  3. Russ Wiese         2     4      8.75
  4. Bob Wiese          1     5      3.33
 

Tourn Name:__Eldora #_6 Sanc #_24-16_006
City/Town___Eldora____Date___2/13/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Joe Smith             3.5   1.5    55.50  
  2. Gary Hanchett      3     2      44.50  
  3. Jason Clark          3     2      44.00
  4. Ron Stanerson     3     2      57.00  
  5. Tim Pew               2.5   2.5    30.00
  6. Gary Hinrichs       0     5      28.00
   
Class B 
Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Henry Trumpold     5     0      30.50
  2. Bob Waldo             3     2      23.00
  3. John Peterson       3     2      21.50
  4. Steve Hatch          2     3      23.50
  5. Carl Kaiser            2     3      20.00
  6. Marv Dirks             0     5       8.50

Class C
Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Maurice Hartz         5     0      28.50
  2. Russ Wiese            3     2      13.00  
  3. Tom Dunham         3     2      17.50    
  4. Kenny Wiese         2     3      25.00
  5. Chris Jordan          2     3      18.00
  6. Ralph Davis           0     5       8.00 

Tourn Name:__Eldora #_7 Sanc #_24-16_007
City/Town___Eldora____Date___2/14/2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1.Tom Dunham          4.5   1.5    17.92   
  2.Deb Davis               4.5   1.5    30.00   
  3.Russ Wiese            3     3      11.25
  4.Marv Dirks              0     6      11.25   

Tourn Name:__Eldora #_5_Sanc #_24-16_005
City/Town___Eldora____Date_2-7-2016__

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1.Deb Davis          3      1      33.13   
  2.Mark Gilbertson    3      1      33.75   
  3.Harley Krukow      2      2      24.38
  4.Bert Logsdon       1      3      64.38   
  5.Marv Dirks         1      3      10.00

    
Class B 

Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1.Bob Waldo          5      0      31.50
  2.Kelly Turbett      3      2      33.00
  3.Sheryl Mason       2      3      25.50
  4.Carl Kaiser        2      3      24.00
  5.Carl Krukow        2      3      22.50
  6.Steve Hatch        1      4      21.50
Class C

Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1.Deb Wiese          3      1      17.50
  2.Kevin Turbett      2      2      11.88   
  3.Russ Wiese         1      3      8.13     
 

Tourn Name:__Iowa Winter Games ( N/S )
City/Town___Eldora____Date___2-6-2016

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1.Gary Hanchett       6     0     50.42   
  2.Jan Warwick         4     2     24.58   
  3.Mark Gilbertson     3     3     27.08
  4.Carl Kaiser         2     4     22.50   
  5.Marv Dirks          2     4     21.25
  6.Deb Davis           2     4     27.50
  7.Harley Krukow       2     4     19.58
    
Class B 

Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1.Kelly Turbett       4     0     20.63
  2.Bob Waldo           2     2     27.50
  3.Mariah Johanns      2     2     26.25
  4.Carl Krukow         2     2     23.75
  5.Steve Hatch         0     4     16.88
 
Class C

Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1.Bob Rounds          3     1     19.14
  2.Brandon Blackhawk   3     1     25.00   
  3.Kenny Wiese         2     2     28.13     
  4.Poncho Blackhawk    1     3     17.28
  5.Sheryl Mason        1     3     14.38
   
Class D

Pos    Name                    
---  ----------------------             
  1.Stan Hanson         4     0     18.75
  2.Russ Wiese          2     2     12.50
  3.Dan Steenhard       2     2     11.88
  4.Kevin Turbett       2     2     11.25
  5.Deb Wiese           0     4     11.88
 

Tourn Name:__Eldora # 4_Sanc #_24-16_004
City/Town___Eldora____Date_1/10/2016__

Pos    Name            Won   Lost    R%
---  ------------             
Class A
  1. Joe Smith          6      0   58.75%    
  2. Bert Logsdon       3      3   62.50%  
  3. Wallace Runia      3      3   19.17%
  4. Marv Dirks         0      6   15.42%       
Class B 

Pos    Name                        
---  ----------------------            
  1. Deb Davis          5      1   33.33%
  2. Sheryl Mason       4      2   25.00%
  3. Bob Waldo          2      4   25.42%
  4. Carl Kaiser        1      5   25.00%
Class C

Pos    Name                    
---  ----------------------              
  1. Alan Kuntz         4      2   17.50%
  2. Russell Wiese      3      3   13.33%  
  3. Ralph Davis        3      3   12.92%    
  4. Ken Giles          2      4 

Return to Top

Contents Copyright © 2016, IHHPA